Ponovno na Brestovcu 14.09.2016
Debela Griža (Monte San Michele) na Doberdobski planoti je bila načrtovani cilj naše septemberske Hoje ob sredah. Ker pa tam potekajo večja urejevalna dela celotnega kompleksa Muzeja na prostem, smo se odločili za bližnji Brestovec, ki je prav tako zanimivo spominsko urejen.
Doberdobska planota je bila, kmalu po vstopu Italije v vojno na strani antante, prizorišče najbolj krvavih bojev. Avstroogrska vojska je tu zgradila obsežen sistem kavern in zaklonišč in jih opremila s topovi velikih kalibrov. Italijanski vojski je zavzetje uspelo šele avgusta 1916, v šesti soški bitki. Po zavzetju Doberdobske planote so Italijani začeli urejati učinkovit obrambni sistem na Brestovcu, ki je bil nekoliko oddaljen od bojnih črt na Debeli griži, bil pa je pomembna strateška in opazovalna točka obeh spopadajočih se vojsk.
V hribu so zvrtali predor in velik prostor za namestitev težkih baterij.
V osmih topniških kavernah so postavljene kovinske instalacije, ki prikazujejo vojne scene. Na vhodu italijanskega vojaka je napis "La pace" (Mir), na vhodu avstroogrskega pa "Vogliamo la pace" (Hočemo mir). Gre za besede, ki so jih na Brestovcu v kamen vklesali vojaki.
V kaverni so zapisi vojakov obeh strani in spomini znamenitih obiskovalcev.
Zunaj nas je zaslepilo toplo jesensko sonce, in bili smo dobro razpoloženi, a v tišini je kljuvalo že tisočletja neodgovorjeno:"Kako je mogoče povzročati toliko nesmiselnega gorja?"
Pohod je bil nezahteven, vreme nam je dobro služilo, bilo je zanimivo in poučno.
Zapisala: Norma Bizjak
Fotografije: Milojka Pirc, Norma Bizjak