Goriško društvo za osteoporozo Nova Gorica

Zmigajmo se še preden nas osteoporoza načne

»Časa ne moremo ustaviti, lahko pa ustavimo osteoporozo« - letošnje geslo svetovnega dne osteoporoze.

Obeležili smo ga s predstavitvijo dejavnosti društva na Bevkovem trgu, 20.oktobra, ter z udeležbo na vseslovenskem srečanju v Slovenj Gradcu, 21.oktobra.

 Na Bevkovem trgu smo na stojnici mimoidoče seznanjali z našo dejavnostjo  in jim nudili  informativno gradivo o osteoporozi. Pridružila se nam je  Zavarovalnica Vzajemna ter društvo Gost na planoti. Skupaj s članicami Šole zdravja smo prikazali 30 -  minutne vaje za razgibanje telesa.

PA200421  PA200428 PA200423

PA200380  PA200402  PA200409

 Na Radiu Robin so v enourni oddaji o našem društvu in osteoporozi spregovorile prim. Maja Pavlin Klemenc, dr.med.,spec.spl.med., naša predsednica Anita Mokorel in članica UO društva Silva Tišma.

Udeležba na vseslovenskem srečanju društev bolnikov z osteoporozo je bila priložnost za druženje, izmenjavo mnenj in izkušenj, istočasno pa za naše člane priložnost, da spoznamo Koroško, zato smo obisku namenili dva dni.
V soboto, 21. oktobra, nas je po prihodu v Slovenj Gradec sprejela gospa Irma. Popeljala nas je po  mestu, ki letos praznuje 750 - letnico. Mesto ima bogato zgodovino in je danes zanimivo urejeno. Na Mestnem trgu smo lahko občudovali tudi Kogojevega Venetskega konja.

PA210466  PA210482  PA210516

Osrednja prireditev je bila v slovenjegraški športni dvorani. Zbralo se nas je okrog 800 iz 18 društev. Koroške kolegice so pripravile bogat kulturni program, nagovorila nas je predsednica Zveze, gospa Duša Hlade Zore, dr.med., ministrica za zdravje, gospa Milojka Kolar Celarc, o referenčnih ambulantah je predavala gospa Jana Govc Eržen, dr.med.spec.spl.med.

PA210543 p  PA210596  PA210598

Kosilu je sledila zabava in sproščeno druženje.

PA210622  PA210638 p  PA210647

PA210603  PA210652 PA210655

Po zaključeni prireditvi smo se odpeljali proti Dravogradu na Otiški vrh, kjer smo v hotelu Korošica prespali.

Naslednjega dne nas je pot vodila proti Kotljam do Preškega vrha, kjer smo si ogledali Prežihovo bajto, ki je od leta 1979 spominski muzej slovenskega pisatelja Lovra Kuharja – Prežihovega Voranca. Bajta je značilna koroška stavba malega kmeta »bajtarja«. Prislonjena je ob sončno reber Preškega vrha, od koder je lep razgled na Kotlje ter celotno hotuljsko dolino na vzhodni in na košato Uršljo goro na južni strani. Notranja razporedite prostorov hiše in »štiblca« je značilna za tip hiš s črno kuhinjo. Skupaj s hlevom predstavlja tipičen kmečki dom. Tik nad Prežihovo bajto stoji nad nekdanjim ajdovim strmiščem mogočen bronast Prežihov spomenik, ki ga je izdelal kipar Stojan Batič. Kdo ne pozna Solzic in Hudobivške Mete iz Samorastnikov?

PA220674  PA220678  PA220700

 Pot smo nadaljevali proti Mežici in se pripravili za ogled podzemlja Pece v opuščenem rudniku svinca in cinka. Razdelili smo se v dve skupini.  Večja skupina se je odpravila na ogled rudnika in rudarskih delovišč, kjer so rudarji skozi stoletja izkopali labirint okoli 1.000 km rovov, od katerih je manjši del danes odprt za turistične namene. Po 3,5 km dolgem Glančnikovim rovu smo se s pravim rudarskim vlakom popeljali v osrčje gore (600 m pod zemeljsko površino) in nato nadaljevali pot peš ter skupaj z vodnikom odkrivali skrivnosti dela rudarjev v različnih zgodovinskih obdobjih. Pred vstopom v rudnik so nas opremili s površnikom, čelado in svetilko. Druga skupina si je ogledala muzej, kjer so številne zbirke, med katerimi še posebej izstopa bogata zbirka mineralov, in knapovsko stanovanje. 

PA220756  PA220764  PA220773 p

Dan smo zaključili  v Bistri na turistični kmetiji Plaznik z značilnim koroškim kosilom. Posebej okusna je bila sladica »kvočev nudl« (raviol iz suhih hrušk) in ržen kruh.
Med celotno potjo po Koriški nam je naša Zmaga opisovala pokrajino, način življenja in posamezne znamenitosti tega delčka naše domovine. Bilo je zanimivo. Oba dneva je bilo med udeleženci prijetno in zabavno vzdušje. Domov smo se vrnili polni lepih vtisov na zanimivo doživetje.

Organizacija in zapis: Silva Tišma

Fotografije: Norma Bizjak

Goriško društvo za osteoporozo Nova Gorica
Kidričeva 9, p.p. 298
5000 Nova Gorica

05 398 55 95
(v času dežurstva)
031 334 360, 031 303 730

gorisko.osteo.drustvo
@gmail.com

DEŽURSTVO

vsak ponedeljk v mesecu
od 14.00 do 16.00

Dežurstva NI v času praznikov, med 3. 7. in 28. 8.  ter 16. 12. in 31. 12.

GOD program20
 
 

Naša spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Ali se strinjate z uporabo piškotkov ?

- eZasebnost direktiva EU

Zavrnili ste piškotke. Odločitev lahko spremenite.

Sprejeli ste piškotke z naše spletne strani.Odločitev lahko prekličete.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.