Naše druženje smo zaradi slabega vremena prestavili za teden dni.Tokrat nas je sonce spremljalo in razveseljevalo celo pot. Iz Raven, kjer smo pustili avtomobile, smo se podali po uhojeni poti kjer kraljujejo hrasti, črni gaber in mali jesen proti cerkvici sv. Pavla. Cerkev stoji na 520 metrov visokemu hribu imenovanem Školj. Tu nas je pričakal g. Simon Čermelj, ki nam je odprl cerkvico in nas seznanil s zgodovinsko in kulturno dediščino, saj je Školj del nature 2000. Cerkev je bila zgrajena v času turških vpadov okoli leta 1521. Bila je tudi večkrat porušena, leta 1947pa je na ruševinah, v le nekaj tednih, zrasla ob pomoči domačinov nova cerkev, v spomin žrtvam 2. svetovne vojne. V letih 2012-2014 so cerkev obnovili in postavili zvonik "na preslico", z dvema zvonovoma. Gospod Čermelj nas je razveselil z zvonenjem nam v čast!
Na južnem robu Školja, v kotlini, se nahajajo dobro ohranjeni ostanki rimskega vodnjaka. Rimljani so ga zgradili za svoje potrebe na poti iz Ogleja proti Emoni in Panonski nižini. Enajst metrov visok vodni stolp je najviši ohranjen rimski vodni stolp v Sloveniji. Od tu so po strmih stopnicah, vklesanih v skalo, nosili vodo do naselbine na Školju. Od cerkvice sv. Pavla se nam je ponujal prekrasen razgled na Kucelj, Čaven, Trnovski gozd, proti Alpam, po Vipavski dolini, Krasu. Enkratno!
S Školja smo se odpravili še na Tabor nad Črničami. Tabor je v času Rimljanov služil kot strateška opazovalna točka, kasneje pa kot obramba pred turškimi vpadi. Pomembno vlogo je odigral v bojih med Beneško republiko in Habsburžani ter v času obeh svetovnih vojn.
Tu smo s tradicionalno malico zakjučili pohod, z željo na ponovno srečanje naslednji mesec!
Darinka Albreht
Fotografije: Jolanda Nanut, Slavko Ružič