Goriško društvo za osteoporozo Nova Gorica

Zmigajmo se še preden nas osteoporoza načne

 Kulturni praznik, 8. februar, smo člani našega društva počastili dan prej z obiskom razstave del slikarke Ivane Kobilca v Narodni galeriji v Ljubljani ter ogledom Plečnikove cerkve na Ljubljanskem barju. Sončno, čeprav mrzlo vreme je dodatno pripomoglo k posebnemu razpoloženju, ko smo se ob zanimivem in predanem vodenju mladih vodičk sprehodili po prostorih galerije in občudovali dela naše najboljše slikarke.  Ogledali smo si 140 del iz celotnega Kobilčinega opusa.  Videli smo  vrsto umetnin, ki so skoraj neznane širši javnosti in so v privatni lasti. Zvedeli smo veliko o njenem življenju, vztrajnosti in trdem delu ter posebnostih okolja in vplivov, kjer je ustvarjala. "Slikarija je vendar nekaj lepega.."in kot mlado dekle se je slikarstvu zavezala za vse življenje. Kljub oviram in predsodkom, ki jih je bila deležna kot ženska, je uveljavila svoj izreden umetniški dar že za časa življenja ( 1861 - 1926), in to doma in v tujini. S slikanjem se je preživljala. Le kdo ne pozna njene Kofetarice, Poletja - slike, ki jo obiskovalci redno izberejo kot najlepšo na galerijski stalni razstavi. 

P2073644 P2073673 P2073675

 P2073677 pIvana Kobilca KofetaricaIvana Kobilca PoletjeIvana Kobilca Portret sestre FaniAvtoportret v belem

Slog njenih del je realističen, vendar je moč zaznati tudi impresionistične elemente. Pariško obdobje zaznamujejo svetli toni, slikala je portrete, tudi otrok, ter prelepe rožne šopke, med svojim bivanjem v Sarajevu se je preizkusila tudi v ustvarjanju fresk.

Deklica v rdečem brezrokavniku ivana kobilca likarice 1300 opek dalij Sobotna Ivana Kobilca Otro hires jpeg0

Nekaj naših članic je bilo naključno prisotnih pri odkritju dveh kipov na fasadi galerije.

P2073642 p P2073651 P2073660 p

Pot nas je dalje vodila v Črno vas na Ljubljanskem barju, do Plečnikove cerkve Svetega Mihaela. Sprejel nas je gospod Mirko, župnik v Rakovniku, ki upravlja tudi cerkev sv. Mihaela. Obširno in duhovito nam je predstavil zgodovino gradnje cerkve in njeno zunanjo in notranjo podobo ter simboliko. Cerkev je bila zgrajena leta 1937. Pobudnik za njeno izgradnjo  je bil trnovski župnik Franc Saleški Finžgar in Plečnikov nečak katehet Karel Matkovič, ki je bil z njo povezan vse do svoje smrti. Cerkev je tako konstrukcijsko, umetniško in simbolno posebna in zanimiva ...več.

  P2073720 pP2073730 p

Preživeli smo prelep in zanimiv dan in se gotovo bogatejši vračali domov.

Po zapisu Slavke Murovec, ki je bila organizator izleta

Fotografije Norma Bizjak, fografije slik Ivane Kobilca - različni viri na internetu

Goriško društvo za osteoporozo Nova Gorica
Kidričeva 9
5000 Nova Gorica

05 398 55 95
(v času dežurstva)
031 334 360, 031 303 730

gorisko.osteo.drustvo
@gmail.com

DEŽURSTVO

vsak ponedeljk v mesecu
od 14.00 do 16.00

Dežurstva NI v času praznikov, med 1. 7. in 22. 8.  ter 26. 12. in 31. 12.

 GOD program20

Kronika 20 let

Naša spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Ali se strinjate z uporabo piškotkov ?

- eZasebnost direktiva EU

Zavrnili ste piškotke. Odločitev lahko spremenite.

Sprejeli ste piškotke z naše spletne strani.Odločitev lahko prekličete.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.