V skrbi za lastno zdravje in s solidarnim obnašanjem do drugih, smo se v sredo, 19.1.2022 zbrali na strelišču v Panovcu in v varni medsebojni razdalji, pričeli naš prvi letošnji pohod - po Učni poti gozda Panovec.
Panovec je primestni gozd. Razprostira se na 380 hektarih in je zanimiv zaradi svoje zgodovine ter izredne pestrosti rastlinskega in živalskega sveta. Leta 1985 je bil razglašen za naravni spomenik, leta 2009 pa določen kot gozd s posebnim pomenom. Namenjen je tudi rekreaciji, saj so skozenj speljane sprehajalne in kolesarske poti, trim steza in tekaške proge. Najvišja točka je na 193 metrov nadmorske višine. Gozdna učna pot, urejena leta 1981, poteka na nadmorski višini od 50 do 140 metrov, table z imeni označujejo različne vrste dreves.
Rastlinska oziroma živalska posebnost Panovca sta bodika in laška žaba, ki spada med najbolj ogrožene evropske dvoživke in je v Sloveniji zaščitena. Bodika je zimzeleno drevo ali grm. Panovec je njeno najbogatejše rastišče.
Živalstvo je zelo pestro. Poleg divjadi so tu ptice, dvoživke - navadni močerad, zelena žaba, krastača, robati pupek, hribski urh, rosnice – pa kuščarji, kače in več vrst metuljev.
Vstop v gozd je prost, od obiskovalcev pa se pričakuje odgovorno in zaščitniško ravnanje, saj predstavlja Panovec pljuča našega mesta.
Naša pot je bila dolga 6 km, malo navzgor, malo navzdol, ravno prav, da smo v prelepem zimskem dnevu zopet začutili lepoto narave in druženja.
Darinka Albreht