Ekskurzijo so pripravili: Darinka Albreht, Željko Albreht, Marija Mercina.
Ekskurzijo je vodila Zdenka Žigon.
Po predstavitvi vodičke nas je skoraj večino časa pot po Ajdovščini vodila ob potoku Lokavščku in hudourniku Hublju. Oba imata bogato zgodovino. Lokavšček je kot obrambni jarek Rimljane branil pred napadalci; stoletja kasneje je gnal številne mline in žage, ajdovski otroci pa so se v njem naučili plavati. Hubelj je s hidroelektrarno vir energije; ob njem so zrasle različne delavnice in tovarne.
Zdenka Žigon nas je vodila mimo nekdanjega mogočnega vhoda v Papirnico. V 18. stoletju je bila ena od štirih največjih papirnic v Avstriji. Pred nekaj desetletji so tovarno porušili in na njenem mestu zgradili stanovanjske bloke. Podobna usoda čaka, kot nam je takoj na začetku ogleda pokazala vodička, različne tovarniške hale LIP-e. Spomnili smo se, da je marsikdo med nami tam kupil svojo nepozabno in neuničljivo kuhinjo.
Prof. Zdenka Žigon nam je na izbranih mestih nazorno predstavila ajdovsko zgodovino. Večkrat sem pomislila na to, da ob tako dobri razlagi še kamni spregovorijo.
Vemo, da je Ajdovščina pravo rastoče mesto, in da vse to ne bi bilo mogoče brez sposobnih in delavnih prebivalcev. V sedanji rasti mesta pa smo opazili tudi premišljeno urbanizacijo in povezovanje starega in najnovejšega na različnih področjih zasebnega in javnega življenja.
Ker je 18. 5. dan muzejev in obisk z vodenjem brezplačen, smo temu prilagodili svoj program. Vredno si je bilo obiskati Pilonovo galerijo in si v njej ogledati razstavo dragocenih knjig iz zbirke Ajdovca Stanislava Bačarja, pa tudi stalno razstavo del Vena Pilona.
»Sploh nismo vedeli, da je Ajdovščina tako lepa. Ogledati si jo moraš, da se tega zaveš, « je pripomnila ena od članic našega društva.
»Saj jo bomo morali obiskati še najmanj dvakrat: za Šturje nam je 18. 5. zmanjkalo časa, (zdaj še nedokončana) Lokarjeva pot pa (bo) tudi zahteva(-la) svojega.«
Marija Mercina
Fotografije - Jolanda Nanut